Dywany orientalne i perskie - SuperDywany.pl

Dywany Orientalne

Dywany orientalne nawiązują do kultury krajów arabskich i azjatyckich. Produkowane m.in. w Pakistanie, Iranie, Indiach, Nepalu, Maroko oraz Turcji. Wykonywane są w większości ręcznie, także prawdziwy dywan orientalny  to z pewnością produkt unikatowy.

Dywany orientalne wykonywane  są  w większości z naturalnych przędz na spodzie bawełnianym, a w przypadku luksusowych dywanów orientalnych - jedwabnym. Najczęściej do produkcji używane są szlachetne, wysokiej jakości wełny, zwłaszcza wełna nowozelandzka, pure wool oraz merynos. 

Dywany orientalne - pokreśl styl każdego wnętrza

Orientalny dywan to ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Swoją niesłabnącą popularność zawdzięcza dużej różnorodności. Wśród dywanów orientalnych mamy do wyboru:

 • klasyczne, bogato zdobione dywany perskie, pakistańskie i indyjskie,
 • dywany shaggy o wzorach etnicznych (marokańskich, nepalskich), łączące w sobie nowoczesność z tradycją,
 • dywany płasko tkane, nawiązujące do orientalnych kilimów.

Dywany perskie, tureckie inspirowane Dalekim Wschodem

Dywany orientalne kojarzone są głównie z dywanami perskimi, ale produkowane są także w innych zakątkach świata. Wzór, osnowa a nawet kolorystyka dużo mówią o miejscu, w którym dany dywan został wytkany.  Jak poznać, skąd pochodzi wybrany przez nas dywan orientalny?

Dywany perskie wytwarzane są na terenie współczesnego Iranu.  Wykonywane są w 100% z wełny na osnowie bawełnianej i posiadają widoczną bordiurę. Dywany perskie cechują się dużą różnorodnością wzorów i kolorystyki, ponieważ ich wygląd zależy od regionu, w którym są wytwarzane. Poniżej prezentujemy kilka popularnych wzorów.

 • Isfahan –  dywan perski pochodzący z miasta Isfahan, wykonywany jest z wełny na osnowie bawełnianej, czasem jedwabnej. Często posiada centralnie umiejscowiony wzór lotosu, a także motyw arabeski (roślinnego ornamentu), palmety oraz motywy figuralne. 
 • Dywany perskie Baktjar podzielone są na kwadraty, w których znajdują się motywy roślinne i zwierzęce.  Tkane są z wełny na osnowie bawełnianej, np. dywany Theko Sirsa Baktyari.
 • Perski dywan Kashqai najczęściej posiada medalion w kształcie rombu lub sześciokąta i rożne odcienie czerwieni, tak jak dywan orientalny czerwony Kashqhai firmy Rezas.
 • Prawdziwy, wysokiej jakości dywan Tabriz ma niewysokie runo i centralnie umiejscowiony medalion, czyli motyw dekoracyjny w postaci koła, owalu lub wielokąta z bogatymi ornamentami. Perskie dywany Tabriz to np. kolekcja Sirsa Mahi Tabriz.
 • Bidjar to dywany tkane w irańskim mieście Bidżar, cechujące się trwałością i zwartym wełnianym runem . Wykonywane są przy użyciu specjalnych węzłów, najczęściej w różnych odcieniach czerwieni  i granatu. Polecamy m.in. prawdziwe perskie dywany Theko Seta Bidjar. 

Dywany pakistańskie to już inna grupa dywanów orientalnych. Wytwarzane są z wełny australijskiej (merynos), która posiada długi, jedwabisty włos. Dzięki użyciu tej wełny, dywany pakistańskie cechują się delikatnym połyskiem, a duża gęstość tkania sprawia, że są trwałe i posiadają wyraźny wzór. 

 • Kolekcja Bokhara to pakistańskie dywany marki Asiatic, oferujące siedem pięknych, wyrazistych kolorów. Mamy m.in. do wyboru dywan orientalny czerwony, w kolorze zieleni, beżu oraz jasnego różu.

Sztuka tkania dywanów rozwinęła się w Indiach za sprawą perskich tkaczy, dlatego orientalne dywany indyjskie często przypominają dywany perskie, ale nie tylko. Wśród orientalnych dywanów indyjskich znajdują się: 

 1. Puszyste dywany shaggy z wzorami marokańskimi i nepalskimi – np. kolekcja Nomad Design, Amira.
 2. Płasko tkane dywany, np. Kelim Royal multi,  Kelim Royal rot.
 3. 100% wełniane dywany orientalne inspirowane perskimi:  Sirsa Mahi Silk, Chandi-Mir, Royal Ziegler

Nasz sklep internetowy oferuje bogaty wybór orientalnych dywanów produkowanych w wielu odległych zakątkach świata. Dzięki temu łatwo przeniesiesz do swojego wnętrza wyjątkowy klimat Orientu.